Przegląd techniczny Frigidaire CPGF3081KFA to profesjonalny sprzęt kuchenny, który zapewni Twojej kuchni wszystko, czego potrzebujesz. Posiada ona dużą szerokość i wysoką wydajność. Jest zaprojektowana w celu wykonania wszystkich funkcji, od przechowywania po gotowanie. Przegląd techniczny Frigidaire CPGF3081KFA oferuje funkcje czyszczenia, które pomogą Ci utrzymać urządzenie w czystości. Wyposażona jest w szereg funkcji, w tym funkcje zapobiegające zakłóceniom, takie jak filtry i ustawienia wysokiej wydajności. Przegląd techniczny Frigidaire CPGF3081KFA jest idealny do codziennego użytku.
Ostatnia aktualizacja: Przegląd techniczny Frigidaire Cpgf3081kfa
Pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowe badanie techniczne. Oto wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.
Jak często trzeba przeprowadzać badanie techniczne?
Pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowo badanie techniczne, które należy wykonywać raz w roku. Dla nowych aut przewidziano dłuższy okres - pierwsze badanie po 3 latach, kolejne po 2, a następne już co rok. Jeśli samochód ma instalację gazową, zawsze przechodzi badanie co rok.
Gdzie można przeprowadzić badanie techniczne?
Badania techniczne przeprowadza się na stacjach kontroli pojazdów (SKP) z odpowiednimi uprawnieniami, które dzielą się na podstawowe i okręgowe. Na podstawowych sprawdza się pojazdy z dmc do 3, 5 t. Z kolei pozostałe pojazdy, w tym rejestrowane po raz pierwszy, powypadkowe, którym zatrzymano dowód rejestracyjny czy po zmianach technicznych, sprawdza się na stacjach okręgowych.
W przypadku standardowego badania technicznego nie działa rejonizacja, czyli przypisanie SKP do miejsca rejestracji pojazdu. Badanie można przeprowadzić na stacji położonej w dowolnej części kraju. pl/Zi9iZy5wdQhYCyxKGgx4HRtTeBBcVXZLTEtgWxo4dVwPEW5MGh50HklHKhUaFnUAFhouHhoHMQ8WCz1XRRk9S0Q"/>
Co jest sprawdzane podczas badania technicznego?
Badanie techniczne samochodu składa się z trzech części:
- identyfikacji pojazdu, podczas której potwierdza się zgodność numeru VIN z dokumentami pojazdu oraz czytelność numeru VIN.
- kontrola dodatkowego wyposażenia (np. instalacji LPG, haka),
- kontrola stanu technicznego podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.
Samochód podczas badania technicznego jest kontrolowany przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa i przestrzegania norm ochrony środowiska, natomiast mniej w zakresie ogólnej sprawności. Sprawdzane są m. in. takie elementy/obszary jak:
- oświetlenie zewnętrzne
- działanie wycieraczek i spryskiwaczy
- ogumienie
- układ hamulcowy (siła i równomierność hamowania)
- układ amortyzacji (badanie amortyzatorów)
- układ jezdny (kontrola luzów)
- nadwozie (korozja)
- szczelność i kompletność układu wydechowego (oględziny zewnętrzne)
- wycieki z pojazdu (wycieki płynów eksploatacyjnych)
- emisja spalin (analiza spalin, zadymienie)
- wyposażenie obowiązkowe (obecność gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego)
Co, jeśli diagnosta wykryje usterkę?
W przypadku wykrycia istotnych usterek, które nie pozwalają diagnoście zaliczyć badania z wynikiem pozytywnym, właściciel pojazdu ma 14 dni na ich usunięcie. Następnie musi przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w tej samej stacji kontroli pojazdów, w której wykryto usterki.
Może być też tak, że diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny już podczas badania, jeśli wykryje istotne usterki zagrażające bezpieczeństwu.
Jakie dokumenty są potrzebne na badaniu technicznym?
Kierowca w czasie badania technicznego jest zobowiązany do zabrania ze sobą jedynie dowodu rejestracyjnego i dokumentu legalizacji zbiornika LPG (jeśli jest instalacja). W przypadku braku dowodu rejestracyjnego diagnosta przeprowadzi badanie techniczne i wystawi zaświadczenie o jego wyniku.
Ile kosztuje coroczne badanie techniczne
Koszt badania technicznego jest uzależniony od typu pojazdu. Oto najczęściej występujące:
- samochód osobowy - 99 zł
- samochód osobowy z instalacją autogazu - 162 zł
- motocykl - 63 zł
- motorower - 51 zł
- przyczepa inna niż lekka - 79 zł
Brak badania technicznego podczas kontroli lub kolizji/wypadku - konsekwencje
W razie kontroli przeprowadzonej przez uprawnione organy, za brak ważnego badania technicznego pojazdu, kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Dodatkowo może również zostać zatrzymany dowód rejestracyjny, jeśli jego stan będzie budził wątpliwości.
Jeśli zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny, ale auto nie stwarza zagrożenia, to właściciel pojazdu będzie miał 7 dni na zrobienie badania technicznego - w tym czasie może korzystać z pojazdu dzięki zaświadczeniu wystawionemu przez funkcjonariusza.
Jeśli pojazd - w ocenie funkcjonariusza - stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie tylko zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny, ale też zostanie wezwana laweta, a właściciel nie będzie mógł takim pojazdem jeździć.
W przypadku kolizji lub wypadku drogowego z udziałem pojazdu bez ważnego badania technicznego (BT) mogą zajść następujące okoliczności:
- auto poszkodowanego bez BT - ubezpieczyciel może zbadać, czy na rozmiar szkody miał wpływ stan techniczny pojazdu. Jeśli tak, odszkodowanie z tytułu OC może zostać odpowiednio pomniejszone.
- auto sprawcy szkody bez BT - ubezpieczyciel może zbadać, czy na rozmiar lub spowodowanie szkody miał wpływ stan techniczny pojazdu. Jeśli tak, odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu w całości z OC sprawcy, ale właściciel pojazdu może nie otrzymać odszkodowania z tytułu AC.
Przegląd samochodu 2021 – zobacz, co warto wiedzieć i jak się do niego przygotować?
Bez ważnego badania technicznego nie możemy legalnie jeździć samochodem. Jak przygotować się do wizyty na stacji kontroli pojazdów? Jak będzie wyglądać przegląd samochodu w 2021 roku? W poniższym artykule staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jakie są różnice między badaniem technicznym i przeglądem okresowym?
Przegląd samochodu – badanie techniczne, przegląd okresowy, przegląd rejestracyjny – pojęcia te bywają mylone, co może wynikać z tego, że brzmią podobnie. Co faktycznie oznaczają?
Jeśli jedziemy na stację kontroli pojazdów celem zdobycia pieczątki celem zdobycia pieczątki do dowodu rejestracyjnego, jest to okresowe badanie techniczne. Tak weryfikację stanu pojazdu określa art. 81 Prawa o ruchu drogowym. Badanie techniczne jest też potocznie zwane przeglądem technicznym.
Przegląd rejestracyjny formalnie także jest badaniem technicznym. Jak wskazuje nazwa, jest przeprowadzany przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przegląd okresowy to po prostu wizyta w serwisie, na którą możemy udać się w dowolnym momencie. Może polegać na wymianie oleju i filtrów, sprawdzeniu zawieszenia, diagnostyce komputerowej, weryfikacji stanu ogumienia itp.
Jakie są zmiany w przeglądach technicznych aut w 2021?
W ostatnich latach wprowadzono kilka zmian, które miały na celu ukrócenie proceder cofania liczników. Diagnosta podczas badania technicznego spisuje przebieg pojazdu. Ponadto, jeśli istnieje konieczność wymiany licznika, musimy ten fakt zgłosić, stawiając się na stacji kontroli pojazdów.
W 2021 roku mają zostać zaimplementowane kolejne nowe rozwiązania. W chwili powstawania tego tekstu dokładna data wdrożenia zmian w badaniu technicznym nie była jeszcze znana.
Podczas badania technicznego, diagnosta będzie robić cztery zdjęcia pojazdu z zewnątrz: z przodu, z tyłu oraz po przekątnych. Dodatkowo będzie fotografowana deska rozdzielcza z widocznym licznikiem kilometrów. Zdjęcia będą przechowywane przez pięć lat. Mają być dowodem na to, że dany pojazd faktycznie przeszedł przegląd na stacji kontroli pojazdów, a pieczątka w dowodzie rejestracyjnym nie została wbita bez badania.
Korzystną z punktu widzenia kierowców zmianą w badaniu technicznym będzie możliwość przeprowadzenia przeglądu z wyprzedzeniem. Będzie można się udać na stację kontroli pojazdów do 30 dni wcześniej w porównaniu z datą wygaśnięcia ważności przeglądu. Kolejna okresowa wizyta zostanie wyznaczona na podstawie daty z dokumentu.
Przykładowo, jeżeli badanie techniczne zrobimy 31 stycznia 2021 roku, to w roku 2022 będziemy mogli podjechać na stację kontroli pojazdów już 2 stycznia. Na zrobienie badania będziemy mieć jednak czas do 31 stycznia następnego roku. Dzięki tej zmianie nie trzeba będzie czekać na ostatnią chwilę z udaniem się na przegląd rejestracyjny, żeby nie przesuwać wstecz terminu badania.
Z drugiej strony, czeka nas kara finansowa, jeśli na badanie techniczne wybierzemy się o ponad 30 dni za późno. Przegląd po terminie będzie kosztować dwa razy więcej w porównaniu do standardowej stawki.
Przegląd samochodu – hamulce
Co sprawdzane jest podczas przeglądu samochodu?
Gdy udamy się na stację diagnostyczną celem otrzymania wpisu do dowodu, samochód przejdzie szczegółowe badanie. Obejmuje ono m. in. porównanie danych z tabliczki znamionowej pojazdu z dokumentacją auta.
Poza tym zostaną sprawdzone takie elementy, jak:
- hamulce,
- zawieszenie,
- silnik,
- układ kierowniczy,
- oświetlenie (sprawność i prawidłowe ustawienie reflektorów),
- układ wydechowy (stan, poziom głośności, emisja spalin),
- nadwozie (szyby i elementy nośne),
- ogumienie.
Dodatkowo diagnosta może zweryfikować, czy w aucie przewozimy obowiązkowe wyposażenie pojazdu, czyli gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli samochód jest wyposażony w instalację gazową, również ona zostanie poddana inspekcji.
Przegląd samochodu – oświetlenie
Jak przygotować samochód do przeglądu?
Zanim udamy się na techniczny przegląd samochodu, dobrym pomysłem będzie jego odpowiednie przygotowanie. Na stację kontroli pojazdów najlepiej jest stawić się autem, po którym widać, że jest zadbane.
Przed badaniem możemy samochód umyć oraz wyczyścić w środku. O tym, jak doprowadzić auto do dobrego stanu piszemy m. in. w artykułach Jak dbać o karoserię samochodu? oraz Jak i czym umyć auto? .
Szykowanie auta na badanie techniczne to dobry moment na wymianę wycieraczek. Koniecznie musimy też sprawdzić oświetlenie, upewnić się, że reflektory są dobrze ustawione, a wszystkie żarówki świecą.
Badanie techniczne pojazdu możemy wpisać do naszego kalendarza kierowcy, czyli listy zadań związanych z eksploatacją samochodu. Pamiętajmy, że nawet najbardziej lśniące auto nie przejdzie przeglądu, jeśli będzie mieć usterki. Okres przed badaniem to dobry czas na to, żeby udać się do serwisu, wymienić olej i filtry, sprawdzić zawieszenie, układ kierowniczy i wydechowy czy pracę hamulców.
Jak często wykonuje się przegląd samochodu?
W przypadku nowych samochodów osobowych, na pierwsze badanie techniczne musimy pojechać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Kolejny przegląd trzeba zrobić po 2 latach.
Następnie na stację diagnostyczną trzeba udawać się co roku. Tutaj ważna uwaga dotycząca samochodów z instalacją gazową. Nawet wtedy, gdy auto jest nowe, musi przechodzić sprawdzian co 12 miesięcy. W tym wypadku nie obowiązuje zasada 3 lat czekania na pierwsze badanie.
Co grozi za brak pieczątki w dowodzie? Karą za niewykonanie przeglądu technicznego jest mandat w wysokości 500 zł. Funkcjonariusz, który odkryje uchybienie podczas kontroli, może zatrzymać dowód rejestracyjny i nakazać odholowanie pojazdu na parking na koszt właściciela. Kierowca otrzyma pokwitowanie na doprowadzenie samochodu na stację diagnostyczną celem przeprowadzenia badania.
Dodatkowe badanie techniczne – kto może je zlecić?
Policjanci, inspektorzy drogowi oraz inni funkcjonariusze uprawnieni do kontroli pojazdów mogą nakazać wykonanie dodatkowego badania technicznego samochodu. Do takiej sytuacji może dojść, jeżeli auto zagraża bezpieczeństwu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Nadprogramowy przegląd może zostać zlecony na przykład z powodu złego stanu ogumienia, usterek oświetlenia i układu wydechowego, uszkodzonych lub zbyt mocno przyciemnionych szyb.
Uprawienia do skierowania pojazdu na dodatkowe badanie techniczne ma też starosta. Również w tym przypadku powodem mogą być przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska. Ponadto na stację kontroli pojazdów trzeba się będzie udać, jeśli w dokumentach samochodu (na przykład sprowadzonego z zagranicy) będą błędy, których skorygowanie wymaga kontroli diagnostycznej.
Dodatkowe badanie techniczne trzeba też przeprowadzić, jeżeli w pojeździe dokonano naprawy elementów układu nośnego, wymieniono elementy, które wymuszą wprowadzenie zmian w dowodzie lub dane auto ma pełnić funkcję taksówki, samochodu do nauki jazdy czy pojazdu uprzywilejowanego.
Ile kosztuje badanie techniczne?
Stawki za badanie techniczne od lat pozostają niezmienne. Za standardowe badanie techniczne samochodu osobowego trzeba zapłacić 99 zł. Jeżeli auto ma instalację LPG lub CNG, do tej kwoty trzeba dopisać 64 zł. Wskazane ceny zawierają opłatę w wysokości 1 zł na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Okresowe badanie techniczne to dowód na to, że nasz samochód jest bezpieczny. Wizyta na stacji kontroli pojazdów powinna być poprzedzona naszym własnym działaniem, które będzie polegać na doprowadzeniu aut do jak najlepszego stanu. Przed przeglądem warto udać się do warsztatu, szczególnie wtedy, gdy z samochodu rzadko korzystamy. Więcej o tym temacie piszemy w artykule Jak zadbać o auto, które jest mało używane? .
Przegląd samochodu to coroczny obowiązek właściciela pojazdu. Wynika on z przepisów prawa i ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W przypadku pojazdów z LPG, przeglądowi podlega również instalacja gazowa. Jak wygląda przegląd samochodu? Czy przegląd auta z gazem czymś różni się od przeglądu auta z silnikiem benzynowym lub w dieslu? Sprawdzamy!
Dbanie o sprawność wszystkich elementów pojazdu to obowiązek każdego kierowcy. Niestety ewentualne usterki nie zawsze są widoczne gołym okiem. Czasami zanim zauważymy nieprawidłowości w funkcjonowaniu auta mija kilka tygodni. Awaria hamulców, amortyzatora czy innego istotnego elementu samochodu może się skończyć tragicznie. Z tego powodu wprowadzono konieczność corocznego dokonywania przeglądu samochodów. Wyjątkiem tutaj są auta nowe.
Czytaj także: Jazda bez przeglądu
Dzięki wizycie na stacji diagnostycznej, możemy szybko sprawdzić czy auto, którym poruszamy się na co dzień jest sprawne, czy też być może wymaga naprawy. Badanie techniczne to motoryzacyjna profilaktyka. Pozwala zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów, a także zareagować odpowiednio wcześniej, gdy np. któryś z podzespołów zostanie zużyty, wymaga wymiany.
Przegląd samochodu – zasady
Przeglądu samochodu dokonamy na stacji diagnostycznej. Są to autoryzowane punkty, które mają odpowiednie procedury i przeszkolonych diagnostów. Przegląd techniczny samochodu przeprowadza się według określonego schematu.
Sprawdzane są:
- układ kierowniczy
- układ hamulcowy
- układ wydechowy
- oświetlenie
- nadwozie, ale także stan szyb, innych elementów
- zawieszenie
- silnik
- elementy bezpieczeństwa i wyposażenia
- stan ogumienia
Jeśli diagnosta zauważy usterki, które zagrażają bezpiecznemu korzystaniu z pojazdu zobowiąże nas do ich naprawienia. Może to skutkować koniecznością powtórnego stawienia się na przegląd.
Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule „Ile kosztuje przegląd samochodu? ”.
UWAGA!
Po zmianie przepisów, jeśli przy pierwszej kontroli zostanie zauważona usterka, która uniemożliwia zatwierdzenie pełnego przeglądu pojazdu, zostaniemy zobowiązani do jej usunięcia i ponownego stawienia się na przegląd. W tym wypadku jednak nie będziemy zobowiązani do opłacenia pełnej kwoty za kolejny przegląd. Zapłacimy tylko za ponowną kontrolę danego elementu ( zwykle kilkanaście złotych).
Przegląd samochodu z gazem (LPG)
Przegląd samochodu z instalacją gazową odbywa się analogicznie do przeglądu auta bez takiej instalacji. Dodatkowym elementem jest sprawdzenie instalacji gazowej, a więc przegląd LPG.
Konieczność kontroli samej instalacji wynika z zasad bezpieczeństwa. Chociaż montowane dziś w autach instalacje gazowe są zwykle bardzo dobrej jakości i rzadko ulegają rozszczelnieniu czy awarii, należy regularnie weryfikować ich stan techniczny. Każdy drobny problem w przypadku takiej instalacji to ogromne ryzyko – tak dla kierowcy jak i dla innych użytkowników dróg. Co istotne: wady czy usterki może nie być widać na „pierwszy rzut oka”, a w skrajnych wypadkach niesprawna instalacja może nawet doprowadzić do zniszczenia pojazdu czy być zagrożeniem w czasie wypadku.
W czasie przeglądu samochodu z gazem, diagnosta sprawdzi więc nie tylko stan ogólny pojazdu, ale także samą instalację LPG. Co istotne, taka instalacja podlega przeglądowi także w przypadku aut nowych, z fabrycznie zamontowanym LPG.
Ile kosztuje przegląd auta z gazem?
Przegląd auta z gazem jest droższy niż przegląd auta z silnikiem diesla czy benzynowym. Powodem jest oczywiście konieczność wykonania dodatkowych czynności, czyli przegląd samej instalacji LPG.
Za przegląd zapłacimy 162 zł, w przypadku innych pojazdów jest to 99 zł. Opłatę należy uiścić przed badaniem.
Nie każda stacja diagnostyczna dokonuje takiego przeglądu - dobrze więc przed wizytą na stacji zweryfikować, czy posiada ona stosowne uprawnienia. Przy przeglądzie auta z LPG powinieneś przedstawić dowód rejestracyjny z adnotacją o instalacji LPG. Jeśli taka instalacja została przeprowadzona niedawno, np. przez Ciebie powinieneś zaktualizować informacje zawarte w dowodzie. Trzeba mieć także świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.PODSUMOWANIE: